22 listopada 2016 Sztuka motywowania
Jak motywować pracowników na co dzień?

Dobre relacje

Dobre relacje w pracy są bardzo ważne. Te zachowania pracowników, które je gwarantują warto będzie wspierać. Będzie można pracować nad zgodą oraz szacunkiem w firmie. Realizujemy w miarę możliwości eliminację tych elementów, które sieją niezgodę i powodują, że generuje się w firmie silna, niezdrowa rywalizacja, pojawiaj frakcje, które się zwalczają.

Komunikacja

Odpowiednia komunikacja z pracownikami ma duży wpływ na jakość pracy. Staramy się, by pracownicy mieli dużą wiedzę na temat tego jaka sytuacja jest w firmie, co tam się dzieje, co można by było zmienić. Ważne będzie dbać o to, by każdy wiedział co ma robić i do kogo może się zwrócić, jeśli coś nie będzie szło po jego myśli. Warto także współpracować w zakresie kompetencyjnym z pracownikami. Dobrze, jeśli maja oni szanse prezentowania swoich pomysłów, wiedzą, że nie będą za to ganieni.

Ograniczona kontrola

Jednocześnie pracownik ma wiedzieć, że będzie się od niego wymagać coś więcej niż tylko ślepego posłuszeństwa bez refleksji. Aby mogli wykazywać się inicjatywą muszą wiedzieć, że szef będzie tej inicjatywy oczekiwał. To zaś będzie się wiązać z delegowaniem zadań i uprawnień. Najpierw należy ufać pracownikowi i wierzyć, że będzie w stanie dobrze swoje zadania wykonywać. Pracownik, jeśli będzie czuł, że jest traktowany poważne będzie wiedział, że ma mieć również pewną inicjatywę, musi dać coś od siebie, powinien wtedy również dbać o to, by odpowiedzieć na te oczekiwania jakie są wobec niego. Poczucie odpowiedzialności z wiarę we własne siły to motywacja do pracy.

Szacunek w biznesie

Różnorodna aktywność

To co ważne to również zróżnicowanie pojawiających się bodźców. Monotonne wykonywanie takich samych zadań przez osiem godzin powodować będzie, że w połowie regulaminowego czasu pracy pracownik będzie już zmęczony a tym samym jego zaangażowani będzie maleć. Dlatego dobrze, jeśli prace z jednego typu można zmieniać z innymi zadaniami co jakiś czas.

Warunki pracy

Trudno dobrze pracować, jeśli nie ma się do tego odpowiednich narzędzi. W przypadku pracy biurowej ważne będzie dopasowanie do potrzeb pracownika komputera, udostępnienie mu dobrego sprzętu, który będzie sprawnie pracował i nie będzie trzeba obawiać się awarii. Jeśli ktoś wykonuje pracę na słabym sprzęcie będzie szybko się denerwował, gdy na ładowanie strony będzie czekał kilka minut.

Dlatego nie będzie również wymaganej wydajności. Jest więc sporo tych elementów, o których musimy pamiętać i które trzeba brać pod uwagę, gdy organizujemy warunku pracy dla osób u nas zatrudnionych.

Zobacz również
Sztuka motywowania

Jeśli mamy wrażenie, że konieczny jest już nowy pracownik trzeba się zastanowić czy nie da się tych obecnych nieco bardziej zmotywować do ciężkiej pracy. Pracownik powinien mieć...

Bardzo często trudno jest nam nie oprzeć się wrażeniu, że zdecydowana większość przemówień publicznych jest od samego początku skazana na niepowodzenie. Dzieje się tak przede...