20 listopada 2016 Charakterystyka trenera biznesu
Cechy dobrego trenera biznesu

Raz na jakiś czas można usłyszeć, że dobry trener jest niczym yeti. Owszem, istnieje wiele przekazów na jego temat, nie ma jednak nikogo, kto mógłby potwierdzić, że naprawdę go spotkał. Z czego to wynika. Warto zwrócić uwagę, że liczba firm szkoleniowych w naszym kraju jest imponująca, już jakiś czas temu przekroczyła bowiem 300 tysięcy.

Co charakterystyczne, zdecydowana większość z nich powstała na przełomie roku 2006 i 2007, a więc wtedy, gdy wyjątkowo intensywnie wykorzystywane były fundusze przekazane naszemu krajowi przez Unię Europejską. Na rynku pojawiła się więc automatycznie imponująca liczba trenerów i nie było chyba takiej dzielnicy, której by oni nie reprezentowali. Cierpiał na tym klient, znalezienie naprawdę wiarygodnej firmy szkoleniowej stawało się bowiem niemałym wyzwaniem.

Cechy trenera

Próba zdefiniowania idealnego trenera często bazuje przede wszystkim na wymienianiu charakterystycznych dla niego cech, często wspomina się przy tym o tych postawach, które wydają się nam nie do zaakceptowania. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o umiejętności radzenia sobie z bezpośrednią krytyką. Wiele osób próbuje koncentrować się przede wszystkim na dyskredytowaniu samych krytykujących, podczas gdy znacznie lepszym rozwiązaniem jest koncentrowanie się na poprawie jakości oraz samego sposobu prowadzenia szkolenia.

Idealny trener to jednak przede wszystkim taki, który uchodzi w swojej dziedzinie za eksperta. Klienci cenią sobie współpracę z praktykami, którzy mogą jednak odwołać się również do wiedzy teoretycznej, posiadają intuicję, mają odpowiednie podejście pedagogiczne i pewne przygotowanie dydaktyczne.

Osobowość

Cechy trenera biznesu

Od trenera biznesu oczekuje się przede wszystkim badania potrzeb klienta. Często możemy usłyszeć o szkoleniach, które charakteryzują się niską skutecznością, warto mieć więc na uwadze to, że odpowiada za nią przede wszystkim błędne rozeznanie tego, jakie potrzeby ma klient oraz jedynie pozorna elastyczność, jaka charakteryzuje same firmy szkoleniowe. Już choćby dlatego tak duży nacisk kładzie się na realne przygotowanie merytoryczne. Kolejną cechą jest badanie konkretnych potrzeb szkoleniowych uczestników, ci bowiem potrafią oczekiwać od kuru czegoś zupełnie innego niż ich szef.

Osobowość trenera

Gdy mówimy o dobrym trenerze, zwykle mamy na myśli osobę, która nie tylko słucha uczestników szkolenia, ale i potrafi ich starannie obserwować. Dzięki temu szkolenie charakteryzuje się sprawnym przebiegiem, a atmosfera, jaka panuje na sali jest w stanie skłonić do wzbogacania się o nową wiedzę.

Zobacz również
Charakterystyka trenera biznesu

Obalamy wszystkie mity Trener biznesu Mit 1. Każdy trener biznesu to profesjonalista, który pomoże ci osiągnąć sukces Niektórzy trenerzy biznesu to rzeczywiście doskonałe osoby...

Obalamy wszystkie mity CZ II Mit. 5 Żeby coaching przyniósł efekty, trzeba poświęcać na niego bardzo dużo czasu Jest to błędne przekonanie. Osoby korzystające z usług trenera...

Trener biznesu Trener biznesu to osoba, która ma zespół nastawiony na przyszłość, niezależny o odpowiedniej swobodzie wypowiedzi bez relatywnych definicji i ocen w stosunku do...